zara

Zara Batıyor mu?

Bugün ilginç bir başlık var. Zara batıyor mu? Sizce batıyor mu? Pandemi dönemini çok iyi değerlendiren bir firma sizce batar mı? Çok fazla soru sormadan yazımıza geçelim 🙂

Öncelikle bilmeyenleriniz için Zara bir giyim markasıdır ve dünyada 7500’e yakın mağazası bulunmaktadır. Peki neden Zara batıyor mu yazdım. Bu haftaki haftalık gündemini okuduysanız orada Zara 1200 mağazasını kapatıyor haberini yazmıştık. Okumadıysanız buraya tıklayarak instagram hesabına ulaşabilir ve okuyabilirsiniz. Hesaba gelmişken takip etmeyi unutmayın 🙂

Yukarıda yazdığım gibi Zara 1200 mağazasını kapatıyor. Sebebi pandemi sürecinde yaklaşık 700 mağazası açıktı. Açık mağaza sayısı az olduğu halde çevrimiçi satış oranları %95 civarlarındaydı. Değişen tüketici alışkanlıklarına ayak uydurdukları ve iyi yönettiklerini bu oranlarla görebiliyoruz. Peki neden 1200 mağaza kapatıyorlar? Sebebi aslında çok açık. İnternet satışlarına ağırlık vereceklerini söylediler. Yaklaşık 1 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyorlar. Aynı zamanda giyim sektöründe olmalarına rağmen teknolojiye yatırımları 1,5 milyar doları geçmiş durumda.

zara1

Bundan önceki yazılarımda da sürekli e ticaretin öneminden bahsettim. Dünya giyim devlerinden bir tanesi olan 7500′ e yakın mağazası olan Zara ciddi yatırımlar yapıyor. Bu mağazaları ve marka bilinirliği satış yapmalarına yetmez miydi? Teknolojiye, e ticarete büyük önem veriyorlar. Neredeyse global bütün markalar e ticarete önem veriyor. O kadar önem veriyor ki 1200 mağazasını kapatıyor.

Belki Zara kadar sermayeniz olmayabilir. Zara kadar hızlı bir sıçrayış yapamayabilirsiniz. Ama unutmayın ki Amazonda yıllar önce sadece bir bilgisayar ile internetten kitap satıyordu. Global markalar ticaretin internet halinden çıkacak diye düşünüyorum. Vakit kaybetmeden bu sektörün içinde yer almaya çalışalım. E ticaret ile sormak istediklerinizi aşağıda yorum kısmına yazabilirsiniz.

Yazımın sonuna gelmiş bulunmaktayım umarım faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Sağlıcakla Kalın.

Muhammed KURU

Yorum Ekleyin

E-Mail adresiniz gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.