sosyalticaret

Yeni Ticaret Sosyal Ticaret

Son zamanlarda artık ticarette her şey çok hızlı bir şekilde değişiyor. Yeni terimler, olgular ortaya çıkıyor. Bunlardan bir tanesi Sosyal Ticaret. Peki bu ticaret nedir? Hadi beraber bakalım.

İnternetin hızlı bir şekilde artmasıyla ticaret farklı bir yol izlemeye başladı. Sosyal ticaret dediğimiz kavram kendini daha çok göstermeye başladı. Sosyal ticaret, ürünlerin sosyal medya ağları üzerinden satışının yapılmasıdır. Örnek vermem gerekirse instagramdan satış yapma diyebilirim. Tabi bu örneklerden bir tanesi. Facebook, Snapchat, Whatsapp, WeChat vb. uygulamalar bir diğer örnekler.

sosyalticaret2

Çin’de e ticaret satışlarının %11.6’sını sosyal ticaret oluşturuyor. Önü açık ve hızla büyüyen bir ticaret haline geliyor. İnstagram sosyal ticarete büyük önem veriyor. Bunu son güncellemelerinde net olarak görebiliyoruz. Artık instagram üzerinden satış yapabiliyoruz. İnstagram mağaza açmamıza kolaylık sağlamaya başladı. Bir diğer özelliği belli şartları sağladıktan sonra instagram hikayede satacağınız ürünün resmini koyuyorsunuz ve satın al butonu ekleyebiliyorsunuz. Yani artık ürün ne kadar hızlı satılabilir ne kadar uğraştırmadan satılır bunların üzerine kafa yoruluyor.

Bir diğer örneğim Sefamerve.com. Ülkemizi dünyada en iyi şekilde temsil eden firmalardan. Bu firma kendi arge birimiyle mükemmel bir iş çıkardı. Whatsapp üzerinden Lila adına chatbot sistemi kurdular. Peki bu Lila ne yapıyor? Şuan sefamerve.com adresine gittiğiniz zaman whatsapp ikonuna tıklıyorsunuz. İstediğiniz kıyafetin adını ve rengini yazıyorsunuz. Zaten Lila sizi yönlendiriyor. İşin mükemmel kısmı whatsapp üzerinden ödeme yapabiliyor olmanız. Bu yazılımla global bir ödül aldılar. Normalde dönüşüm oranları %2 civarlarında olursa iyi olarak karşılanıyor. Yani her 100 kişiden 2 kişiye ürün satarsanız sizin için çok iyi bir oran olarak söyleyebiliriz. Sefamerve bu sistemle dönüşüm oranlarını %14’e çıkardıklarını söylediler. Tam 7 kat büyüme mükemmel bir oran. Her 100 kişiden 14’ü satın alma gerçekleştiriyor.

sosyalticaret1

Louis Vuitton, geçtiğimiz aylarda WeChat uygulamasında mağaza açtı. Dünyaca ünlü marka sosyal ticaretin ne kadar önemli olduğunu görmüş ve bu alanda. Fortune 500’de yer alan her 10 şirketten 6’sı sosyal ticarete yönelmiş durumda. ABD’de son 5 yılda sosyal medya üzerinden ürün seçimi yapma ve satın alma oranı %27’den %36 gibi oranlara yükselmiş durumda. Sosyal ticaret gün geçtikçe hacmini büyütüyor. Bu alanlara en kısa sürede adapte olup satış gerçekleştirmemiz gerekiyor. Yeni küresel markalar buralardan çıkacak diye düşünüyorum. Daha birçok oran ve bilgi var ama burada özet geçmek istedim. Sormak istedikleriniz olursa aşağıda yorum kısmına yazabilirsiniz.

Yazımın sonuna gelmiş bulunmaktayım. Umarım faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Sağlıcakla Kalın.

Muhammed KURU.

2 Responses

Yorum Ekleyin

E-Mail adresiniz gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.