robot-istihdamı

Robotlar İstihdamı Ele mi Geçirdi?

Bugün Japonya’daki bir otelden bahsedeceğim. Otelde çalışanların tamamı robot. Akla gelen ilk soru bu nasıl oluyor ve istihdamı ele mi geçirdiler? Hadi gelin yazımıza başlayalım.

Yukarıda bahsettiğim otel Japonya ülkesinde faaliyet geçmiş bir oteldir. Japonya’daki genç nüfusun azlığı aynı zamanda düşük doğum oranı yüzünden robotlara ihtiyaç günden güne artıyor. Ülkedeki bir otel sahibi farklı bir bakış açısıyla robot oteli faaliyete geçirdi. Çalışanların tamamı robot olan bu otel nasıl işliyor? Kapıdan ilk girdiğinizde resepsiyonda sizi tıpkı insana benzeyen robotlar karşılıyor. Bu robotlar 4 dil biliyor. Peki kayıt nasıl olunuyor? Robotlar size yönlendirme yapıyor. Bir barkod sistemi ile pasaportunuzu okutup ödemenizi yapıyorsunuz.

Robotlar İstihdamı Ele mi Geçirdi?

Daha sonra yüz tanıma sistemleri ile yüzünüzü okutoyorsunuz. Bundan sonraki tüm süreçlerde giriş çıkışlarınızı ve birçok uygulamayı yüz tarama sistemi ile gerçekleştiriyosunuz. Odaya valizlerinizi robotlar taşıyor. Bu arada çoğu robot insan gibi yani normal otelde çalışanların kıyafetleriyle aynı giydirilmiş. Odaya ilk girdiğinizde klimalar devreye giriyor dolaplar vs. çalışmaya başlıyor. Odada sizi normal otellerdeki gibi bir televizyon karşılıyor. Fakat bu televizyonun kumandası yok. Aynı zamanda klima vs. benzer eşyalarında kumandaları yok. Bunların hepsini telefonunuza indirdiğiniz uygulama ile yönetebiliyorsunuz. İlk başta korkutucu olabilir 🙂 . Odada ilginç eşyalarla karşılaşma ihtimaliniz yüksek 🙂 .

robot-istihdamı-2

Kısacası olayı çok farklı bir boyuta taşımışlar. İstihdam konusuna değinecek olursak. Otel sahibi maliyetlerinde büyük bir düşüş olduğunu ve işlerin hızlı ilerlediğini söylemiş. Fakat bazı insanlar hizmetten memnun kalmamış. Eğer robotlar dahada ilerleyip maliyetler dahada düşmeye başlarsa, kendimizi geliştirmezsek yerimizi alacaktır. Unutmayın ki kendimizi geliştirirsek yerimize geçen robotu yönetmek için ihtihdam ediliriz.

Yazımın sonuna gelmiş bulunmaktayım. Umarım bilgi verici olmuştur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

Muhammed Kuru

Yorum Ekleyin

E-Mail adresiniz gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.