etenn1

Korona Sonrası Hizmet

Evet bugünkü yazımda korana sonrası hizmet ile alakalı değişikliklerden bahsedeceğim. Bu hafta ilginç, görmeye alışık olmadığımız bir yöntemle sektöre damga vuran restaurant haberi okudum. Çok ilgimi çekti sizlerle paylaşmak istedim. Hadi gelin hep beraber bakalım neler yapmışlar 🙂 .

Hollanda’nın Amsterdam ilinde Eten adında bir restaurant. Malum koronadan dolayı neredeyse bütün işletmeler kapandı veya ciroları aşırı düştü. Hele restaurantlar hiç iş yapamamaya başladı. Ama Eten çok farklı bir yol denedi ve kısa sürede medyanın bile ilgisini çekti aynı zamanda müşteri sayısını kısa sürede arttırdı. Peki ne yaptı bu Eten?

Eten, kapılarının önündeki kaldırımlara 2 kişilik camdan kabinler kurmuşlar, içerisine 1 masa ve 2 sandalye yerleştirmişler. Belkide buraya kadar herşey normal. Zaten asıl fark yarattıkları olay bu değil. Asıl fark servis hizmetleri. Bütün çalışanlarda ve müşterilerde maske ve eldiven bulunuyor. Kabinin içerisine müşterilerden hariç çalışan bile giremiyor. Servisler uzun bir tahta ile yapılıyor. Tahtanın bir ucuna sipariş edilen yemek konuyor diğer ucunu da çalışan tutuyor. Şöyle tarif edeyim. Fırınlarda fırına hamuru atmak için bir tahta kullanılıyor onun biraz geniş halini düşünelim işte onun gibi servis ediliyor. Zaten alt tarafa bir kaç fotoğraf koyacağım daha net anlaşılacaktır.

Bu uygulama ile dikkatleri üzerine çeken ve randevu sistemiyle çalışan bu firma haziran sonuna kadar masalarını satmış durumda. Bence hizmet sektöründe, bu gibi yeni fikirler bundan sonra çok daha iyi kazançlar sağlayacaktır diye düşünüyorum.

Yazımın sonuna gelmiş bulunmaktayım. Umarım faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere sağlıcakla kalın 🙂 .

Muhammed Kuru

2 Responses

Yorum Ekleyin

E-Mail adresiniz gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.