kolaypara

Kolay Para Kazanmak !

Bugün kolay para kazanmak hakkında birkaç bilgi vereceğim. Belki bu yazıyı okuduktan sonra hemen para kazanmaya başlayacaksınız. Kim bilir 🙂 . Hadi konumuza giriş yapalım.

İlk önce yazıya şöyle başlamak istiyorum. Kolay para kazanmak diye bir olay yok. Ama 1 günde zengin olabilirsiniz. Nasıl mı? Bir milyonerin sözünü belirtmek isterim. “1 günde milyoner olmam 20 senemi aldı.” İşte sır burada gizli. Emeksiz yemek olmaz. Endüstri çağını geride bıraktık artık bilgi çağındayız. Ne kadar donanımlı ve bilgi sahibi olursanız o kadar kolay para kazanırsınız. Bu çağda para kazanmak hem çok kolay hem çok zor.

Önceki yazılarımda e ticaret ile ilgili bilgiler vereceğimi yazmıştım. Genelde e ticarete bakış açısı kolay para kazanmak olduğu için bu başlıkla başlamak istedim. Biraz detaya indikten sonra aslında o kadar kolay olmadığını görmüş olacağız. Bu yazımda yerel olarak Türkiye’de bir e ticaret sitesinin yol haritasından bahsedeceğim.

Öncelikle bir e ticaret sitesi kurulumu için domain, hosting, web yazılım vb. işlerin halledilmesi lazım. Bunun için girişimimiz olan Nodewire’dan destek alabilirsiniz. Bütün süreçleri sizin için gerçekleştiriyoruz. Bu işlemleri tamamladıktan sonra artık satışa geçmemiz gerekiyor. Genelde herkes siteyi kurdum, satışa açtım hadi şimdi günlük şu kadar mal satacağız. İşte bu düşünceyle giren herkes genelde hüsrana uğruyor. İnternet dünyası bir yerde mağaza açmaya benzemiyor. Nerede kalabalık var orada satış olur mantığı burada işe yaramıyor.

kolayveri

Peki ne yapacağız? E ticaret işine giriyorsanız ilk önce 3-4 ay belkide 1 sene para kar etmemeyi kabul etmeniz gerekiyor. İlk önce sattığınız ürün hakkında bütün bilgileri bilmeniz ve müşteri kitlenizi belirlemeniz gerekiyor. İnternette milyonlarca kullanıcı var ben hepsine ürünümü satarım derseniz büyük ihtimalle çok düşük bir ürün satışı yapacaksınız. Günün sonunda hüsrana uğrayacaksınız. İnternette her şey istatistiksel verilere dayalıdır. O veriler içerisinden bize en doğru olanı seçip satışa hazır hale gelmemiz lazım. Yani müşteri kitlenizi ne kadar dar tutarsanız satış yapma ihtimaliniz ve kârınız o kadar artacaktır. Bunun önemi birde google tarafında var.

Google kullanıcılarına en güzel deneyimi yaşatmak ister. Örnek veriyorum siz kitlenizi belirlemeden herkese satış yapmak istediniz. Bu doğrultuda reklam vermeye başladınız. Sitenize kullanıcı girdi ve çok kısa sürede sitenizden çıkış yaptı. Çünkü dikkatini çeken bir ürün görmedi. Çünkü o kişi sizin hedef kitlenizdeki kişi değil. Google bu durumu görünce şöyle bir yapıya bürünüyor. Bu site benim kullanıcımın vaktini aldı ve fayda sağlamdı diye düşünüyor. Sizin sitenizi düşük puan veriyor ve görünme oranınızı düşürüyor.

Bunun için hedef kitle belirleme çok önemli. Mesela outdoor ürünleri satışı yapacaksınız. Bunu outdoor ürünlerine meraklı hedef kitlesine yapmak zorundasınız. Başka bir önemli nokta kargo süresi. Bir taktik vermek isterim. Birçok ürününüzde kargo ücretsiz ve belli bir ücret tutar sonrası kargo ücretsiz yapmanızı öneririm. Müşterilerin %68’i ücretsiz kargo olunca satın almaya devam ediyor. Ve yine müşteriler kargonun erken gelmesi için ekstra para ödemeyi kabul ediyor. Kargo bu operasyonel süreçte en önemli noktalardan bir tanesi hatta belkide en önemlisi.

Başka bir nokta tasarımlarınız. Müşteri sitenize girdiğinde ilgi çekici slider ve bannerlarla karşılarşırsa alışveriş oranını yükseltirsiniz. Tabi her yere slider ve banner koymak web siteden çıkış oranını arttırır. Oranlı bir şekilde yapmak lazım. Tasarımlar için profesyonel destek almanız çok önemli. Tasarım desteği için buraya tıklamanız yeterli.

kolaymedya

Mümkünse sosyal medya ağlarınızı çok iyi kullanın özellikle instagramı. İlerleyen süreçlerde instagram eğitimimizi de yayınlayacağız. Bir önemli nokta ödeme sistemi entegresi ve kapıda ödeme. Önceden büyük bir çoğunluk kapıda ödeme isterdi ve bazı kargolar geri gelirdi. Buda firma tarafından büyük maliyetlere sebep olurdu. Artık internete güven arttıkça online ödeme sistemleri üzerinden rahatça yapılabiliyor.

Yazımın sonuna gelmiş bulunmaktayım. Kafanıza takılan bir yer varsa veya destek almak isterseniz buraya tıklamanız yeterli. Umarım faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın.

Muhammed Kuru.

    12345

    Yorum Ekleyin

    E-Mail adresiniz gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.