google-güvenlik

Google’da Güvenlik Açığı mı Var?

Bugün yazımda googleden bahsedeceğim. Google açık mı verdi? Google güvenli değil mi? Hadi gelin hep beraber bakalım.

Google, geçtiğimiz haftalarda yeni gizlilik ve güvenlik güncellemelerini duyurdu. Bu güncelleme web site izinlerini ve çerez izinlerini yönetmeyi kolaylaştırıyor. Aynı zamanda kaydedilmiş şifrelerinize erişim sağlanmış mı, saldırı altına alınmış mı, bu gibi koruma güncellemesini duyurdu. Peki biz bunları nasıl aktif hale getireceğiz. TeknoKuru farkıyla öğrenmeye geçelim o zaman 🙂 .

İlk önce kayıtlı şifreleri yönetmekten başlayalım:

Ayarlar kısmına tıklayın. Güvenlik kontrolünü bulup kontrol et kısmına tıklarsanız size saldırı olup olmadığını aynı zamanda gözden geçirme fırsatı sunacaktır.

Çerez Politikaları:

Ayarlar kısmına tıklayın. Sekronizasyonu açın. Bu şifrelerinizi ve geçmişinizi sekronize edecektir. Bu sekmede tüm ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Tarama aracını güvenli kullanma:

Google bizlere tarayıcıyı güvenli ve gizli kullanmamız için gizli sekme özelliğini kullanmamıza izin veriyor. Burada birçok tehdide karşı korunabiliyoruz.
Ayarlar kısmına tıklayın. Gizlilik ve güvenlik kısmından güvenli taramayı açın. Bu kadar basit.

DNS adreslerini güvenli yapmak:

Google sizi otomatik olarak https adreslerine yönlendirir. Yani SSL sertifikalı güvenli web siteye yönlendirme yapar. Tabi girdiğiniz sitenin SSL sertifikası varsa. Eğer bu yazıyı okuyanlar arasında web sitesi olan varsa ve SSL sertifikası yoksa web siteniz için sorun oluşturur. Güvenli bağlantı vermediği için google tarafından kötü siteler arasına girmiş olursunuz ve çok fazla kötü etkeni olur. Bizim diğer bir girişimimiz olan www.nodewire.net web site adresinden ulaşırsanız sizlere yardımcı olabiliriz. Ürün yerleştirmeyi de yaptığıma göre konumuza dönebiliriz 🙂 .

Yine aynı şekilde ayarlar kısmına tıklayın. Gizlilik ve güvenlikten DNS özelliklerinizi özelleştirebilirsiniz.

Bugünkü yazımın sonuna gelmiş bulunmaktayım. Umarım faydalı olmuştur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

Muhammed Kuru

    12345

    Yorum Ekleyin

    E-Mail adresiniz gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.