tb4

E Ticaret Nedir?

Evet bugün e ticaret kategorimizin ilk yazısını, bilgisini sizlerle paylaşacağım. Özellikle Y ve Z kuşağının çok yakından takip ettiği ve dijitali sevdiklerinden, büyük ilgi duydukları sektörlerden bir tanesi. İlk önce kelime tanımıyla daha sonra uygulanması hakkında bilgiler vereceğim. Hadi gelin başlayalım 🙂 .

E ticaret, 1995 yılından sonra internetin yaygınlaşmasıyla birlikte ortaya çıkan bir sektördür. Bildiğimiz fiziksel ticaretin internet üzerinden yani ticaretin elektronikleşmesine denir. Peki bu e ticaret neden bu kadar popülerleşti, neden bu kadar yüksek kar getirisine ulaştı, merak etmeyin hepsine değineceğiz 🙂 . İlk sorumuzun cevabını verelim o zaman. Neden bu kadar popüler oldu? Baştada bahsettiğim gibi gibi internetin yaygınlaşmasıyla büyümeye ve hacim kazanmaya başladı. 2019 verilerine göre dünyada 7 milyar küsür insan var. Bu insanların 4 milyar küsürü internet kullanıyor. E ticaret sektörüde internet üzerinden gerçekleşiyor. Kullanım açısından rahat, evinizde otururken alışveriş merkezlerine veya markete gitmeden kolayca sipariş verebiliyosunuz. Alışveriş yorgunluğunuz olmuyor. Zamandan kazanıyosunuz. Eeeeee! Bu istatiksel verilere bakıldığında popüler olmaması ve büyümemesi için hiçbir neden yok. Hadi gelin şimdi ikinci sorumuzu cevaplayalım.

Kar getirisi neden yüksek? Şöyle bir örnek vermek istiyorum. Örneğin kitap satışı yapan bir mağazamız var. Bunun için neler gerekli, işlek, okula yakın, yayası çok olan ve nüfusu yoğun olan semtteki bir caddede dükkan. Böyle dükkanların da kiraları aşırı yüksek oluyor. Dükkanı bulduk içine yapacağımız dekoratif dolaplar,raflar vs. gibi eşyalar. Ondan sonra çalışacak işçi sayısı fazla olacak. Dükkan belirli bir saat aralığında sürekli açık kalacak ve bu durumda fatura giderleri daha fazla olacak. Daha birçok etken var ama bunlar en dikkat çekenler. Bu saydıklarım hep maliyet, bizim daha çok kar etmemiz için maliyetleri düşürmemiz lazım. E ticaret bu bakımından çok iyi bir sektör. Kar nedir, satış fiyatı – (alış fiyatı + maliyetler)’ dır. E ticarette müşterileriniz internette olduğu için öyle şatafatlı bir dükkana ihtiyacınız yok. Herhangi bir sokak veya caddede düşük kiralara dükkan tutatbilirsiniz. Bakın burdan maliyeti düşürdünüz. Dükkanı tuttunuz içerisine mimari ve estetik açıdan düzenlemenize gerek yok. İkinci maliyet ayağınız azaldı. Normal mağazanızda örneğin 20 kişi çalışıyorsa burada belkide 10 kişi bile yetecek. Üçüncü maliyet ayağınıda kıstınız. Sonuç ne oldu, yukarıda belirttiğim formülde karınız otomatik artmış oldu.

Bu yazımda e ticaret dair ilk bilgilere değindim. Burada e ticarete dair birçok bilgi, istatiksel veri gibi birçok yazı daha yazacağız. Web sitemizi takip etmeyi unutmayın. Umarım bilgi verici bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

Muhammed Kuru

Yorum Ekleyin

E-Mail adresiniz gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.