kiğılı

E İhracat Nedir?

Evet bugün e ihracat kategorisinin ilk yazısını yazacağım. E ihracatın ne olduğu ve nasıl yapıldığı konusunda özet bilgiler vereceğim. Daha sonraki yazılarımda daha detaylı ve istatistiksel veriler vererek daha iyi anlamanızı sağlayacağım. Hadi şimdi gelin e ihracat neymiş öğrenelim 🙂 .

E ihracat, bildiğimiz geleneksel ihracatın internet üzerinden gerçekleşmesi haline diyebiliriz. Tabi geleneksel ihracat yapan birisi gibi bir müşteriye hacimli ürün satışı yapmak şuanki aşamada oransal olarak düşük. Fakat birçok müşteriye ulaştığınızda geleneksel ihracat yapan kişiye oranla daha fazla hacimli satış yapabilirsiniz. E ihracat genelde mikro ihracat alanını kapsamaktadır.

E ihracatı günümüzde herkes kolaylıkla yapabilir. Tabi gerekli donanıma ve kurallara uyduğu taktirde. Neden Kolay?

Çünkü sizin fuar fuar gezmeniz yerine internet üzerinden dijital pazarlama ile 4 milyar internet kullanan insana ulaşabiliyorsunuz. Mikro ihracat fırsatlarından yararlanabiliyosunuz. Geleneksel ihracatta uyulması gereken çok katı kural var. E ihracatta ETGB diye bir olay var. Mükemmel bir uygulama. ETGB’ ye daha sonraki yazılarımda detaylı bir şekilde değineceğim. Geleneksel ihracatta gümrükleme genelde 3 – 8 gün sürebiliyor. Fakat e ihractta ETGB sayesinde 15 – 50 saat içerisinde gümrükleme yapılabiliyor. Operasyonel anlamda gelemeksel ihracata kıyasla daha basit. Herhangi bir uluslararası lojistik yapan firmayla anlaşıp 3 -5 gün içerisinde teslimatı yapabiliyorsunuz. Bir başka kolaylığı müşteri ödemeyi direkt olarak hesabınıza yapabiliyor. Tabi her ülke için ödeme yöntemi istatistikleri ve talepleri farklı oluyor. Bu olaylarada ileride daha detaylı değineceğim. Kısacası kolaylıkları bunlar.

Bu işi yapan en büyük firmalardan herkesinde çokça duyduğu amazon ve aliexpress. Bu firmalar artık pazaryeri durumuna dönmüş durumda. Bu gibi web sitelerde sanal mağaza açıp tüm dünyaya ürününüzü satabilirsiniz. Günümüzde ve gelecekte ticaret hacminin daha da büyüyeceği bu sektöre hiç zaman kaybetmeden girilmesi gerekiyor. Hem ülkemiz hem kendimiz için dünyaya ürünlerimizi en kısa sürede pazarlamalıyız diyerek yazımın sonuna geliyorum. Bir sonraki yazımda e ihracata daha detaylı değineceğim. Eminim sizler için fayda sağlamışımdır. Sağlıcakla kalın.

Muhammed Kuru

Yorum Ekleyin

E-Mail adresiniz gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.