bunlari

Bunları Bilmiyorsan Satış Yapma

Başlık biraz garip olmuş olabilir ama gerçekten yeni dünya satışlarında veriler çok önemli. Veriyi bilmiyorsan, doğru veriye ulaşamıyorsan satış yapamıyorsun. Satışı kolaylaştırmak için ve müşterilerimizi mutlu etmek için verileri iyi okumamız lazım.

Bu yazımda e ticaret sektörü ile alakalı birkaç istatistiksel verilerden bahsedeceğim. Hadi başlayalım.

E ticaret, ülkemizde ve dünyada gün geçtikçe artan oranıyla herkesin dikkatini çekmeye başladı. Haliyle herkesinde içinde olmak istediği bir sektör oldu. Herkes bu sektöre atılıyor ben nasıl iş yapacağım diyenler olacak. İşte burada verilerin önemi ortaya çıkıyor. Verileri iyi değerlendirmemiz lazım. Size birkaç oran yazacağım.

Türkiye’de yıllık e ticaret büyüme yüzdesi %39’dur. Bu ciddi bir rakam. Her yıl yaklaşık bu oranda büyüyen bir sektöre işinizin dijital ikizini kurmazsanız bu pastadan dilim alamayacaksınız. Bir diğer veri hangi sektörler büyümüş. %45 Online Yasal Bahis Siteleri, %48 Perakende Siteleri, %32 Tatil ve Seyahat Siteleri. Bunlar verilerin birkaçı.

bunlaribil

Ben bu yazımda kendimin de yaptığı perakende sektörüne değineceğim. Sizlere birkaç oran yazacağım. Yukarıda %48 oranında bir büyüme gerçekleştiğinden bahsettim. Peki perakende sektöründe hangi kategoriler hangi oranlarda satış yapıyor.

Giyim ve ayakkabı başı çeken kategorilerden. %40 oranıyla en çok satış yapılan kategori konumunda. Ev ve Dekorasyon kategorisi %33 orana sahip. Son olarak elektronik %18 orana sahip. Belki son verdiğim oran sizi şaşırtmış olabilir. Oran düşük olabilir ama hacim yüksek yani yaklaşık 4 milyar tl satışa sahip. Bu verdiğim veriler yıllık verilerdir.

Bu ve bu tarz verilere ulaşmadan direkt satışa başlamayın. Burada bütün verileri vermek istemedim. Çünkü eğer satışa başlayacaksanız bazı bilgileri araştırarak öğrenirseniz çok daha iyi öğrenirsiniz. O oranda da satış yapabilirsiniz. Aslında sizlerden istediğimiz sadece teoride değil uygulamada da harekete geçmeniz. Eğer destek isterseniz aşağıda yorum kısmına mail adresinizi yazarsanız sizlere ulaşıp destek verebiliriz.

Yazımın sonuna gelmiş bulunmaktayım umarım fayda sağlamışımdır. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın.

Muhammed Kuru

    12345

    2 Responses

    Yorum Ekleyin

    E-Mail adresiniz gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.