lojistik

Bu Sektöre Yeni Yöntemler Lazım

Bugün anlatacağım konu lojistik sektörü. Bir zamanlar kendimin de direkt sahada olduğum bir sektör. Son zamanlarda çok şikayet haberi okumaya başladım. Hem üreticiden hem tüketiciden. Hadi gelin hep beraber bakalım.

Son birkaç haftadır çeşitli haber sitelerinden ve sektörden aldığım bilgiler doğrultusunda ciddi sıkıntılar yaşanıyormuş. Kendim sahada olduğum dönemlerde bu sorunların geleceği çok belliydi. Zaten o zamanlarda bile bu sorunlar yaşanıyordu. Lojistik firmalarında binlerce ürün beklemekte şuan. Bütün lojistik firmalarında kriz durumu hakim. Bence bu durum büyük bir fırsatı doğuracaktır diye düşünüyorum. Öyle ki artık firmalar şu kadar adetten fazla ürün alamayız diyecek hale gelmiş. Depolarda adım atacak yer kalmamış. Fazla ürün gönderimi için ekstra para ödeme durumuna gelinmiş. E ticaretin artmasıyla lojistikte patlama meydana geldi.

Üretici malını göndermekte zorlanıyor, tüketici malını almakta zorlanıyor. Mevcuttaki lojistik firmaları artık ürün dağıtımlarına yetişemiyor. Sizce de burada bir ampul yakmak gerekmez mi? Bence tam sistem çalışan ve stratejisi tam olan firma çok az. Zaten bu yüzden yani sistematik olmadıkları için bu sorunlar yaşanıyor. Birkaç iş fikrimi burada belirtmek istiyorum.

kargo

Mesela 2 aracınız var. Tabi bu araçlar ürün taşıyacak araçlar olması lazım. Gidip bir lojistik firmasıyla konuşup, sadece e ticaret taşımalarının yapacağınızı teklif ederseniz kabul edecektir. Çünkü zaten yetiştiremiyor. Yetiştiremediği için birçok şikayet alıyor ve müşteri kaybı yaşıyor. Bir diğer fikrim akşam lojistiği. Birçok kargo teslimatı saat 18.00 gibi bitiyor. Bazı ürünler teslim edilemiyor. Bir lojistik firmasıyla anlaşıp saat 18.00’dan sonra teslim edilemeyen kargoları müşterilere ulaştırabilirsiniz. Bu iyi bir yöntem olacaktır. Çünkü sektörde bulunduğum vakitlerde bazı müşteriler “saat 19.00’dan sonra teslim edebilir misiniz?” gibi tekliflerde bulunuyorlardı.

tasima

Yani kısacası ülkeye 7-8 tane lojistik firması lazım ama sistematik bir şekilde çalışan. Yukarıda birkaç fikrimden bahsettim. Sizlerinde lojistik sektörü ile alakalı fikirleriniz varsa iletebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim fikirlerle alakalı görüşleriniz varsa aşağıda yorum olarak belirtebilirsiniz.

Güzel ve ciddi kazanç getirecek bir sektöre değindiğimi düşünüyorum. Umarım faydalı olmuştur. Yazımın hemen bitiminde tek soruluk bir anket var cevaplarsanız çok memnun olurum 🙂 . Bir sonraki yazımda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

Muhammed Kuru

    12345

    2 Responses

    Yorum Ekleyin

    E-Mail adresiniz gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.