pratfall

Bu Etki Satış Yaptırır

Bugün karşınıza öyle bir etki ile geldimki işinize çok yarayacak 🙂 . Aynı zamanda bazen kişilerin ve ürün satanların bilinçsizce yaptığı bir etkiden bahsedeceğim. İşe yaradığı kanıtlanmış bir etki. Peki bu etki ne? Fazla merakta bırakmadan hadi gelin yazımıza başlayalım 🙂 .

Bu etkinin adı Pratfall Etkisi. Peki nedir bu pratfall etkisi. Elliot Aronson tarafından ortaya atılmış ve deneyleri yapılmış bir uygulamadır. Sıfır hatadan kaçmak diyebiliriz.Araştırmalara göre mükemmel olan olaylar, mükemmel olmayan olaylara göre daha az beğeniliyormuş. İşte pratfall etkisi tamda budur. Örnek vermem gerekirse önemli bir ödül töreninde ödülü alacak kişi sahneye çıkarken ayağı takılıyor. Veya yolda yürürken kayıp düşmek gibi. Peki satış nasıl yapacağız?

etki

Size herkesin bildiği bir ürün lansmanından bahsedeceğim. Tesla firması cybertruck adında yeni bir ürününü tanıttı. Bu ürünü tanıtırken daha çok sağlamlığından bahsedildi. Aşırı sağlam, kurşun geçirmez gibi cümleler kullanılarak sağlamlığı konusunda herkesin ilgisini çektiler. İşte o gün lansmanın yapıldığı gün aracı sahneye aldılar. Herkesin merak konusuydu tasarımından diğer özelliklerine kadar. Birçok şey konuşuldu ve sıra sağlamlık testine geldi. Aracın camına yuvarlak bir cisim fırlatıldı. Sonunda ne mi oldu sizlerinde bildiği üzere kırılmaz denen cam kırıldı. Acaba Tesla başarısız mı oldu?

Tesla bu olayı talihsizlik olarak açıkladı. Pazarlamacılar ise viral etki oluşturulması için yapıldı dedi. Nitekim viral bir etkide yarattı. Ön sipariş sayıları gün geçtikçe arttı. Belkide bilinçli bir şekilde yapılmadı kim bilir :). Şöyle bir örnek daha vereyim. Bir ayakkabı firması kaymamazlık konusunda iddalı ise ve reklamların da muzun üstüne basıp kayan bir insan gösterirse bu etkiyi oluşturabilir. Yani işin özü hatalarınızla daha çok kitle tarafından beğenileceksiniz.

Normal arkadaş ortamlarınızda da bu durum böyle değil mi. Bir sakarlık yapar veya ilginç bir hareket yapar ve gülersiniz. Sempati kazanmış olur. İşte ürünlerinize de bu mantıkla etki katarsanız daha çok kitleye ulaşırsınız. Bu hataları bilinçli bir şekilde yapacaksanız yüksek bir oyunculuk gerekecek. Aksi taktirde müşteri karşısında kötü bir iz bırakabilirsiniz. İnce çizgilere dikkat etmek gerek. Eğer sizinde aklınıza pratfall etkisi hakkında güzel ve ilginç fikirler geldiyse yorum kısmına yazabilirsiniz. Belkide yazarken aklınıza daha ilginç fikirler gelebilir 🙂

Yazımın sonuna gelmiş bulunmaktayım. Sağlıcakla Kalın.

Muhammed KURU

Yorum Ekleyin

E-Mail adresiniz gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.