Furkan1

Yıl Olmuş 2020 Apple Telefon Alan Kaldı Mı?

Dekoratif Resim

IOS mu Android mi tartışması uzun süredir devam eden bir mevzu. Bu basit konu hakkında yazma sebebim ise doğru bilinen yanlışların çok fazla olması. IOS veya Android tercihiniz öncesinde konuya tam anlamıyla hakim olmayanları doğru yönlendirmek için kaleme alıyorum.

Dekoratif Resim2

Vereceğim bilgiler 2020’den, sanmıyorum ama vereceğim bilgiler bir kaç yıl sonra güncelliğini yitirebilir 🙂

Hemen Samsung’un S20 telefonundan başlayalım, Exynos 990 8 çekirdekli hayvani güçlü işlemcisi ve 8gb rami ile piyasanın en güçlü telefonu… Şaka şaka böyle birşey yok.

Öncelikle yazılımdan bahsetmemiz lazım, basitçe anlatmak gerekirse android kendisine işkence ettiren bir altyapısı var. Bir kere android işletim sistemi işlemcilere göre kodlanması gerekiyor, yani piyasadaki tüm işlemcilerle %100 uyumlu çalışamaz. Bir ara intel işlemcili telefonlar vardı, bazı oyunları hiç çalıştırmıyordu, geliştirici intel işlemciyi düşünmeden uygulama yapıyorsa onlar o uygulamalardan mahrum kalıyordu. Bu kadar ilkel bir yapının stabil olmasını beklemek tamamen rüya.

Google haritalar uygulamasını onlarca android telefonda test ettim (Google diyorum dikkat edin, hani androidi geliştiren firma) Çoğunda kasıyor, fps hiç stabil değil, atlamalar takılmalar yapıyor. Yine aynı uygulamayı Google’un baş rakibi olan IOS da test ettiğimde yağ gibi akıyor, 60fps, en ufak takılma yok. İşte benim 10 bin liralık android telefonumda da takılmıyor diyenler olabilir, test ettiğim ios sistem iphone 7, oldukça eski birşey. İphone 7 ile aynı zamanda çıkan tüm amiral gemilerinde google haritalar kullanarak aradaki muazzam farkı görebilirsiniz.

Yani sonuç olarak google uygulamaları bile kendi firmasında değil de rakibi olan Apple ürünü olan Ios da mükemmel çalışıyor. O zaman apple mı alalım ? Hayır öyle birşey demiyorum, kıyaslarken “bulututla dosya gönderilmiyor” onlarda diye saçma sapan kıyaslarınız olmasın.

Dekoratif Resim3

Fotoğraf konusundan girelim, bazı android cihazlarda birkaç özellik Apple’dan çok daha iyi olabilir, makro çekim, zoom gibi. Ancak görüntü sabitleme, dinamik aralık, derinlik gibi bir çok konuda Apple oldukça önde. Adamlar bu işi yapıyor diyebiliyorsunuz. Iphone 11 de yıldızları, gece fotoğraflarını elinizde rahatlıkla çekebiliyorsunuz. Androidlerde genel olarak tripod gerekli. Potre modundaki başarısı şuan androidle kıyaslanamayacak kadar iyi. Samsung daki gibi konsratı artır, ilgi çekici hale getir mantığı yerine adam akıllı bir fotoğraf makinası deneyimini sunabiliyor Apple.

Apple da uygulama marketi oldukça kaliteli, markete bir uygulama gönderdiğinizde incelenir, apple reddeder veya kabul eder. Playstore da ise işler çok saçma, uygulamanız önce kabul edilir, sonra bir iki yıl içinde incelemeye girer bir anda kaldırılabilir uygun bulunmazsa, yani uygun bulunmayan uygulamalarda markette sürekli gezer. Bu da google un oldukça başarısız olduğu alanlardan. Uygulama geliştiricileri içinde sorun teşkil eder, uygulamanız haksız yere silinirse karşınızda bir muhatap bulamazsınız, diktatör gibidirler. Apple da ise hali hazırda itiraz edeceğiniz “insan” şeklinde muhatap vardır.

Garanti mevzusuna hiçbirşey yazmasak daha iyi, resmen apple ve diğerleri diye ikiye ayrılmış.

Çalışanlar için en önemli olay hız ve stabilitedir. Bir uygulamanın çökmesi yanıt vermemesi, hata alması istenmeyen bir durumdur. Androidde maalesef bu durumlar sıkça meydana gelmekte, ios da ise ugyulamaları yılar sonra dahi rahatça kullanabilmektesiniz. Android ise genelde 1-2 güncelleme ile pert oluyor.

Androiddeki yazılım konusundaki sıkıntılar yüksek donanım ihtiyaçları ile gideriliyor. Yani kesinlikle şu kıyaslamayı yapmayın, ya işte benim telefonumda 8 gb ram var iphone da 3 gb, demek ki benim ki daha hızlı demeyin. Böyle birşey yok. Apple sahip olduğu hızı algoritmalarından alıyor, yazılım dili harika. Performans kıyaslarını donanıma göre değil gerçek dünyada oluşturduğu etkiye göre yapmak lazım.

Dosya transferi konusunda ios bir kaç yenilik ile kendi arasındaki işleri oldukça kolay halleder oldu, ancak windows ile çok takılan bir toplum olarak bu konuda liderlik Android’de. Airdroid gibi uygulamalarla telefonun kamerasından mesajlarına bir çok uygulamayı bilgisayarınızdan yürütebilirsiniz. Windows içinde hali hazırda gelen telefonum uygulaması ile android telefonun aramalarını bilgisayarınızdan yapabilirsiniz. Resimlere vs hızlı ulaşabilirsiniz, üstelik bunların hepsi kablosuz ağa bağlı olarak yapılıyor, oldukça pratik. Apple da ki itunes olayı tam bir rezillik, bir uygulamaya bir dosya atana kadar canım çıkıyor. Tabi bunun avantajı yüksek güvenlik ama geriye kalan tüm dezavantajı insanı Android’e yönlendiriyor.

Genişleme yuvası ios da yok, bu da oldukça uygun maliyetle android cihazları mükemmel bir noktaya taşıyor. Bu uygun bütçede yüksek depolamaya sahip olmak için oldukça iyi bir şey.

Apple watch ile yapılabilenler maalesef android uyumlu saatlerde yapılamıyor, o stabilite, o uygulama desteği, o fonksiyonel kullan, tap tic engine vs hiçbiri androidde yok. Saat konusunu düşünürseniz androidin hiç şansı yok bu konuyu detaylı anlatmaya dahi gerek duymuyorum. Google bu konuda wear os ile yeni birşeyler yapmaya çalışıyor ama nedense yerinde sayıyor, ilerde bu durum değişebilir (inanmasam da).

Siri vs android asistan kıyaslaması yapmak isterdim ama Siri’ye hakaret olur 🙂

Ses kartı meselesi çok da bilinmeyen bir konudur, bilmeyenler için basitçe anlatmak gerekirse aynı kulaklıkla aynı müziği basit bir telefon veya basit bir bilgisayardan dinleyin, sonra gelin iphone veya ipad üzerinde dinleyin aradaki muazzam farkı gördüğünüzde maalesef apple almak isteyeceksiniz.

Bu yazıyı yazarken android ve ios arasındaki farkları yazıp insanları doğru tercih yapmalarını sağlayacaktım ama sanırım konu paranız varsa iphone alına doğru gitti 🙂 Bu yazı hatırladığım şeyler oldukça güncellenecektir. Tercih sizin, sağlıcakla kalın…

Furkan YILMAZ

Yorum Ekleyin

E-Mail adresiniz gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.