amazon-covid

Amazonun 8 Çalışanı Covid-19’dan Öldü

Bugün okuduğum ve dikkatimi çeken bir haberden bahsedeceğim. Dikkatimi ölüm sayıları değil farklı bir olayı çekti. Hadi habere geçelim.

Bu hafta okuduğum haberler arasında Amazon şirketinde çalışanlarının bazılarına covid 19 testinin pozitif olduğu görülmüş. Ardından 8 çalışanının ölüm haberini okudum. Amazon bildiğimiz üzere neredeyse tüm dünyaya mal gönderen bir e ticaret sitesi. Aklıma ilk gelen soru acaba sadece sayı 8 mi?

İşte dikkatimi bu konu çekerken Amazon yetkililerinden bir açıklama okudum. Açıklama şöyleydi ” Çalışanlarımız da diğer topluluklara oranla daha düşük bir oran vardır. Bütün çalışanlarımıza covid 19 ile ilgili eğitimlerimiz verdik. ” gibi bir açıklama yapıldı. Açıklama güzel fakat kaç kişide pozitif olduğu kaç kişinin öldüğü gibi sayıları paylaşmadılar.

covid-19

Söylentilere göre bir deposunda 100 başka bir deposunda 30 çalışanının testleri pozitif olarak tanımlanmış. Hatta bu ayın başlarında 13 savcıdan mektup almışlar. Mektubun içereği ise çalışanlarının net olarak kaçının pozitif olduğu kaçının ise öldüğü konusunda tam sayı belirtmeleri istenmiş.

Amazondan bir diğer açıklama ise dezenfekteye şuana kadar 800 milyon dolardan fazla harcadıklarını açıkladırlar. Aynı zamanda bu tarz girişimlere 4 milyar dolar yatırım yapacaklarını açıklamışlar.

covid-19-amazon

Amozon bildiğimiz üzere yüzbinlerce çalışına sahip ve neredeyse dünyanın her yerine ürün gönderiyor. Tabiki üst düzey önlemler almışlardır ama sayıları net olarak bildirirlerse önlemlerini daha kolay alabilirler diye düşünüyorum. Ülkemizde bu duruma düşüpte mükemmel bir reaksiyon gösteren firmalarımız var. LC Waikiki bunlardan bir tanesi. Bence bu firmalara burada kısaca bahsetmek yerine ayrı bir yazı yazılması lazım. Onun için sadece ismini vermek istiyorum.

Yazımın sonuna gelmiş bulunmaktayım. Umarım faydalı olmuştur. Aşağıya bu yazı kaç teknopara eder diye tek soruluk anket koydum. İşaretlerseniz çok memnun olurum 🙂 . Aynı zamanda istek ve görüşlerinizi yorum olarak aşağıda belirtebilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

Muhammed Kuru

    12345

    Yorum Ekleyin

    E-Mail adresiniz gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.