fare

2020 Yılı İçin Oyuncu ve Çizimci Fare Tavsiyesi

Ortalama bir oyuncu ve 3d grafiker olarak yıllarca fare arayıp durdum. Bu yazım düşük bütçe odaklı olacak. 3d uzay fareleri veya 100-200 dolarlık farelerden örnek vermeyeceğim. Günümüz dolar kuruyla 100-300tl arası gördüğüm iyi fareleri tanıtmaya çalışacağım.

Logitech çok kullanıyordum ama 6 aydan daha uzun süre dayanmıyordu, çok üst model logitech lerde kullandım, malzemenin 1 yılda geri dönüşmeye başlaması, çift tıklama, sorunlu scroll , tarama problemleri artık kafayı yedirtince araştırmalara giriştim.

Bloody vm7 modelini aldım denemek için, 3 yıl boyunca insanlık dışı bir kullanımla test ettim, çift tıklama ve tarayıcı problemleri oluşmaya başladı ama logitech in bana 6 ay dayandığını düşünürsek (hem oyuncu hem ofis farelerini kullandım, m705, g300 vs isimlerini unuttum gitti yıllar oldu) bloody fare oldukça yüksek performans sergiledi. Bende daha sonra yüksek tık ömrü olan a90 aldım. Ligth streak falan birşeylerden bahsediyorlardı, aldım kullandım 3-4 yıl, hiç çift tıklama yapmadı, beni baya şaşırttı. Bu süre sonunda scroll biraz sorun yaptı bende içini açtım wd40 ile temizledim. Bu arada içini açmak da çok kolay, ve her birim jacklar ile çıkarılabiliyor, inanılmaz modüler. Fare halen çalışıyor 🙂

mouse

Onu yedeğe bırakayım, ne olur ne olmaz diye yeni fare alayım dedim. ZL50 sipariş verdim yine light streak var. Uzun ömürlü olacağını düşünüyorum, göz alıcı ledler biraz daha küçültülmüş.

fare-istatistik

Bunda biraz konfor olarak ele oturum sıkıntısı var gibi götünsede t60 terminatör modellerinden daha konforlu. Malzeme kalitesi ise oldukça üst düzey, ele çok acaip bir his bırakıyor ama bir süre sonra malzeme bence kötüleşecek gibi. Eğer soyulmalar falan başlarsa bu yazıya eklerim.

Bloody fareler uzun ömür, ciddi tarama kalitesi, hızlı tepki, ayarlanabilir tuşlar gibi fonksiyonlarıyla bence diğer farelerden öne çıkıyor. Yazılımsal oyun desteklerinden hiç bahsetmedim çünkü onları kullandığınız zaman banlanıyorsunuz 🙂 Bence hem çizim yapanlar hemde oyun oynayanlar kendine göre “LK” özellikli bir bloody fareyi tercih etmeli. Hemen her tipte faresi var. Verdiğiniz parayı kesinlikle karşılıyor. T60 modelinden çok hoşlanmadığımızı vurgulayarak bu yazıyı bitirelim 🙂

www.furkanyz.com

One Response

Yorum Ekleyin

E-Mail adresiniz gizli kalacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.